La Cité Napoléon op 58 rue Rochechouart, 9e arr. is een woongebouw voor arbeiders, het 1e in zijn soort in Parijs, ontworpen en gebouwd door Marie-Gabriel Veugny tussen 1849 en 1851 en gefinancierd door de Prins-President Louis Napoléon -de later zelfverklaarde Keizer Napoléon III– die zeer geïnteresseerd was in de sociale woningbouw en deze had leren kennen tijdens zijn ballingschap in Engeland.
De cité telt 4 gebouwen rond een binnenhof met tuin, fontein en oude put. Het hoofdgebouw telt 86 appartementen, in de vleugels was ook plaats voor werkplaatsen, een was- en drooghok, een kinderbewaarplaats, (tegenwoordig wordt het complex nog steeds bewoond en is de bewaarplaats inmiddels een kleuterschool). De toenmalige bewoners moesten een huur betalen van 100 tot 150 francs, afhankelijk van de ruimte maar ook 300 francs was mogelijk: voor een kamer met kachel, een licht kabinet en een keukentje. Het gemiddelde loon was 4,50 francs per dag. De bewoners hadden recht op gratis medische hulp en medicijnen (er was een dokter verbonden aan de cité). Een reglement van zo’n 100 artikelen zorgde ervoor dat de bewoners helemaal niet zo blij waren met hun huisvesting, o.a. moest om 22.00 uur het licht en de kachel uit en het hek dicht; er werd gecontroleerd op bijv. de goede zeden van de bewoners Ook arbeiders wensten toen al géén betutteling!
Het gebouw is toegankelijk via een hoge poort met hek en portierswoning maar niet voor touristische bezoekers (vaak door mij geprobeerd maar de “gardien” is onvermurwbaar). Dus gewacht op die éne unieke gelegenheid: bijzondere openstelling tijdens de journées du patrimoine (open monumentendagen) in september 2013. De woningen zijn bereikbaar door trappen en galerijen in het midden van het gebouw. Het geheel wordt afgesloten door een glazen dak.
Métro 2 of 4, station Barbès-Rouchechouart.
Related News

Guimard : détruit et disparu
januari 10, 2021
Jeanne d’Arc
december 02, 2020
Hôtel de Crillon (8e arr)
november 05, 2020
La Piscine Lutetia: nu Hèrmes winkel (6e arr)
oktober 05, 2020
Mairie 20e arrondissement
september 05, 2020
De Passages van Parijs (10) 8e arr. deel 2
september 03, 2020
De Passages van Parijs (9) 8e arr.
augustus 24, 2020
De Passages van Parijs (8) 6e arr.
augustus 03, 2020
Albert Kahn: Een zomers museum
juli 28, 2020
De Passages van Parijs (7) 3e arr.
juli 15, 2020
De Passages van Parijs (6) 2e arr.
juni 25, 2020
Place de la Contrescarpe
juni 15, 2020
La Seine Musicale (Boulogne-Billancourt)
mei 05, 2020
Rue Fortuny (17e arr)
april 05, 2020
199-201, Rue de Charenton (12e arr)
maart 15, 2020Share
About Author
(1) Reader Comment
Geef een reactie
Je moet inloggen om een reactie te kunnen plaatsen.
Simone R
Geweldig dat je het moment kon pakken tijdens de Open Monumentendagen!